Boże Narodzenie U Prawosławnych 2020


Boże Narodzenie U Prawosławnych 2020

Boże Narodzenie u Prawosławnych 2020: Tradycje i Obrzędy

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla wyznawców prawosławia, którzy obchodzą je zgodnie z kalendarzem juliańskim, czyli 13 dni po katolickich. W 2020 roku Boże Narodzenie prawosławne wypadło na 7 i 8 stycznia.

Tradycyjne potrawy na Bożonarodzeniowy Stół

Na świętym stole prawosławnym nie może zabraknąć wielu tradycyjnych potraw, takich jak kutia, pierogi, paszteciki, kaša, kompot i makowiec.

Wigilia i Uroczystości Bożonarodzeniowe

Wigilia jest najważniejszym dniem świąt prawosławnych. W tym dniu wierni tradycyjnie pościli i uczestniczyli w nabożeństwach. Późnym wieczorem zasiadali do wigilijnej kolacji, która składała się z 12 potraw, symbolizujących 12 apostołów.

Kolędy i Obrzędy

Odwiedzającymi domy prawosławnych w czasie świąt są kolędnicy, którzy śpiewają kolędy i zbierają datki. W niektórych regionach odbywają się również tradycyjne obrzędy, takie jak obsypywanie domów śniegiem i palenie ognisk.

Święta Bożego Narodzenia są dla wyznawców prawosławia wyjątkowym czasem refleksji i modlitwy. To czas radości, rodzinnych spotkań i dzielenia się opłatkiem.

FAQs

1. Dlaczego Boże Narodzenie prawosławne obchodzone jest później niż katolickie?

Ponieważ prawosławie używa kalendarza julijskiego, który jest o 13 dni później niż kalendarz gregoriański, który jest używany przez Kościół katolicki.

2. Jaki jest zwyczaj ścinania drzewka bożonarodzeniowego wśród prawosławnych?

Zdarza się, że prawosławni stawiają choinki na Boże Narodzenie, ale nie jest to powszechną praktyką. Tradycyjnie prawosławni skupiają się na duchowym wymiarze świąt i nie przywiązują dużej wagi do dekoracji.

3. Jakie są różnice między tradycjami prawosławnymi a katolickimi w obchodzeniu Bożego Narodzenia?

Oprócz różnicy w kalendarzach, istnieją również pewne różnice w tradycjach. Na przykład prawosławni nie obchodzą Mikołaja, a ich kolędy są znacznie bardziej śpiewane niż mówione.

4. Dlaczego prawosławne Boże Narodzenie trwa trzy dni?

W prawosławiu Boże Narodzenie trwa trzy dni, czyli 7, 8 i 9 stycznia. Te dni poświęcone są kontemplacji i refleksji nad narodzinami Jezusa Chrystusa.

5. Jakie są główne przesłania Bożego Narodzenia w prawosławiu?

Główne przesłania Bożego Narodzenia w prawosławiu to miłość, pokój i pojednanie. Prawosławni wierzą, że narodziny Jezusa Chrystusa są przesłaniem nadziei i miłości dla wszystkich ludzi na świecie.

Boże Narodzenie U Prawosławnych 2020
Boże Narodzenie U Prawosławnych 2020


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *